
Fehérjebevitel húsmentes étrend esetén Aki olvasta előző cikkünket, most megtudhatja, hogyan ellensúlyozhatja azt hogy nem fogyaszt állati eredetű táplálékot. Az állati fehérje kiiktatása az étrendből fehérjehiányos és vitaminhiányos állapotot okozhat, ha nem pótoljuk azt napi szinten. A B12-vitamin, amely egy létfontosságú vitamin, részt vesz a fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcserében egyaránt.
Hiánya többek között vészes vérszegénységhez, idegrendszeri betegségekhez, depresszióhoz vezethet. Mára bizonyított, hogy a bélben lévő mikroorganizmusok azonban képesek előállítani és a vastagbélből hasznosítani a B12-vitamint. Ehhez természetesen egészséges bélflórára van szükség, amit például növényi étrenden élők nyers csicsóka fogyasztásával is elérhetnek. Kutatási eredmények bizonyítják, hogy a növényi fehérje is igen jól hasznosul a szervezetben.
A gabonafélék (8-12% fehérjetartalom), a hüvelyesek (25-40%) és az olajos magvak (25-30%) együttes fogyasztása barnarizzsel és zöldségekkel tökéletesen kielégíti a szervezet fehérjeigényét. A hús (állati fehérje) lebontása jelentős munkára készteti szervezetünket, hogy a fehérjét aminosavvá bontsa vissza, amiből újabb munkával felépítse emberi fehérjévé, addig a növényekben aminosav van jelen, így a szervezet jelentős energiát spórol, ha ebből építi fel saját fehérjéjét.
A vegetáriánusok, akik fogyasztanak állati eredetű élelmiszert, pótolhatják erjesztett tejtermékekkel a fehérjét, de akik például laktózérzékenyek, azoknak az is gondot okozhat. A szója, mint régebbi idők felfedezettje, nem egyértelműen egészséges, mert génmanipulált lehet és a fehérje kivonásához gyakran használnak vegyszereket. Másik ismert vegán táplálék kiegészítő az alga, melynek fehérjetartalma azonban nem túl sok.
Az utóbbi idők nagy felfedezése a barnarizs, mely 80% feletti, teljes értékű növényi fehérjét tartalmaz. Ezt a növényi fehérjét csíráztatott barnarizsből vonják ki vegyszermentesen és fogyaszthatja csecsemő, kismama, daganatos betegek és laktózérzékenyek is. ( Tartalmazza mind a 9 esszenciális aminosavat!) Teljesértékű fehérjetartalma mellett fontos megemlítenünk, hogy rosttartalma 6-szorosa a fehér rizsének, csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség, a metabolikus szindróma, a szívbetegségek és a rák kockázatát. Emellett rengeteg csontépítőt és immunerősítőt is tartalmaz.
A gyulai Organikus Energia által készített vegán reggeli dzsúzok egyik igen fontos és ízletes összetevője a barnarizs, mellyel betegek, gyógyulók, sportolók és vegánok is teljes értékű, egészséges és laktató reggelihez juttatják szervezetüket.